S-a stabilit ordinea pe buletinele de vot! Daca vreti puteti vota si albanezi!

Biroul Electoral de Circumscripție Județean Botoșani a stabilit, miercuri, în urma unei trageri la sorți, ordinea pe buletinele de vot a listelor de candidați pentru alegerile parlamentare din 6 decembrie.

 

La nivelul Circumscripției electorale nr. 7 Botoșani nu au fost depuse candidaturi independente nici la Senat, nici la Camera Deputaților, iar pe buletinul de vot pentru Senat vor fi 12 patrulatere, în timp ce

pe buletinul de vot pentru Camera Deputaților vor fi 29 patrulatere.

 

Tragerea la sorți a avut loc în două etape pentru Senat și trei etape pentru Camera Deputaților, după cum urmează:

 

  1. Prima etapă – au fost introduse în urnă biletele conținând denumirea următoarelor partide politice parlamentare: Partidul Social Democrat(PSD), Partidul Naţional Liberal(PNL), Pro România, Alianța

USR PLUS, Uniunea Democrată Maghiară din România(UDMR) și Partidul Mișcarea Populară(PMP), care au depus candidaturi în Circumscripția electorală nr. 7 Botoșani. Ordinea pe buletinul de vot, atât pentru Senat cât și pentru Camera Deputaților este:

 

  1. Partidul Naţional Liberal(PNL)
  2. PRO România
  3. Uniunea Democrată Maghiară din România(UDMR)
  4. Partidul Mișcarea Populară(PMP)
  5. Partidul Social Democrat(PSD)
  6. Alianța USR PLUS

 

  1. În a doua etapă participă partidele politice, alianțele politice și alianțele electorale, altele decât cele parlamentare, care au depus liste de candidaturi în Circumscripția electorală nr.7 Botoșani. Au

fost introduse în urnă biletele conținând denumirea următorilor competitori electorali:  Partidul Verde, Partidul Ecologist Român, Partidul România Mare, Alianța pentru Unirea Românilor, Partidul

Puterii Umaniste (social-liberal), Partidul Noua Românie. Ordinea pe buletinul de vot, atât pentru Senat cât și pentru Camera Deputaților este:

 

  1. Partidul Noua Românie (PNR)
  2. Partidul Ecologist Român (PER)
  3. Alianța pentru Unirea Românilor(AUR)
  4. Partidul Verde(PV)
  5. Partidul Puterii Umaniste (social-liberal) PPU(s-l)
  6. Partidul România Mare (PRM)

 

 

III.  În a treia etapă participă organizațiile cetățenilor aparținând minorităților naționale, altele decât cele prevăzute la lit. a), care au depus lista de candidați la Biroul Electoral Central, conform

prevederilor art. 54 alin. (4). Au depus listă de candidați la Biroul Electoral Central, pentru Camera

Deputaților:

Uniunea Sârbilor din România

Uniunea Bulgară din Banat – România

Forumul Democrat al Germanilor din România

Uniunea Culturală a Rutenilor din România

Federația Comunităților Evreiești din România

Uniunea Elenă din România

Asociația Macedonenilor din România

Uniunea Croaților din România

Asociația Italienilor din România RO.AS.IT.

Asociația Partida Romilor „Pro-Europa”

Asociația Liga Albanezilor din România

Uniunea Ucrainenilor din România

Comunitatea Rușilor Lipoveni din România

Uniunea Democrată Turcă din România

Uniunea Polonezilor din România

Uniunea Armenilor din România

Uniunea Democratică a Slovacilor și Cehilor din România

 

Se procedează la tragerea la sorți, rezultând următoarea ordine pe buletinul de vot pentru Camera Deputaților:

  1. Uniunea Ucrainenilor din România
  2. Asociația Italienilor din România RO.AS.IT.
  3. Comunitatea Rușilor Lipoveni din România
  4. Uniunea Croaților din România
  5. Asociația Partida Romilor „Pro-Europa”
  6. Uniunea Bulgară din Banat – România
  7. Uniunea Elenă din România
  8. Uniunea Armenilor din România
  9. Uniunea Democrată Turcă din România
  10. Uniunea Sârbilor din România
  11. Uniunea Democratică a Slovacilor și Cehilor din România
  12. Asociația Macedonenilor din România
  13. Federația Comunităților Evreiești din România
  14. Uniunea Culturală a Rutenilor din România
  15. Asociația Liga Albanezilor din România
  16. Forumul Democrat al Germanilor din România
  17. Uniunea Polonezilor din România

 

de |2020-11-05T05:52:02+02:005 noiembrie 2020|TOP NEWS|

Leave A Comment